"Cítil som plnú podporu v mojom tíme a klienta, čo ma motivovalo podať najlepší možný výkon"

V Capco od 2018
Pozícia Konzultant pre bankový software
Profesijné zručnosti Vývoj webových aplikácií, umelá inteligenica
Záujmy Cyklistika, cestovanie, beh, bloging

Ako tínedžer som pretekal na horskom bicykli a trénoval som od dvoch do štyroch hodín denne, šesť dní v týždni, aj za cenu vynechania rôznych voľnočasových aktivít s kamarátmi, s cieľom stať sa profesionálnym cyklistom. Zúčastnil som sa európského šampionátu či svetového poháru a vyhral som desiatky miestnych pretekov, no nikdy sa mi nepodarilo zaistiť si profesionálnu zmluvu. S odstupom času to vidím  pozitívne, všetky tieto roky ma naučili trpezlivosti, vytrvalosti a pracovitosti, čo sú vlastnosti, ktoré mi neskôr pomohli k absolvovaniu vysokej školy v oblasti informatiky.

Moja cyklistická kariéra mi dala možnosť pretekať so súpermi z rôznych kontinentov,krajín a vždy ma fascinovalo, ako dokáže šport spojiť ľudí z rôznych častí sveta, kultúr a náboženstiev. To mi dodalo odhodlanie cestovať viac neskôr, aby som lepšie spoznal rôznych ľudí, kultúrymiesta. Rýchlo som si uvedomil, že pokiaľ chce človek lepšie spoznať novú krajinu alebo kultúru, musí tam stráviť dlhší čas.

Ako softvérový developer v malej slovenskej spoločnosti som mal obmedzené možnosti  cestovať dlhšie a pomalšie. Keď som narazil na otvorenú pozíciu v Capco, uvedomil som si, že by to bola výborná príležitosť pracovať na rôznorodých projektoch s rôznymi ľuďmi z rozličných častí sveta a taktiež možnosť cestovať za klientmi. Rozhodol som sa skúsiť to, aj keď som sa obával, že Capco, ako väčšia spoločnosť bude mať príliš formálne prostredie. Bol som veľmi milo prekvapený, ako prirodzený a priateľský bol každý koho som stretol počas pohovoru. Bol som si istý, že prijatie ponuky bude pre mňa to správne rozhodnutie.

Veľmi dobre si pamätám môj prvý krok v Capco. Môj coach mi umožnil sa pridaťdo jeho tímu ako softvérový developer. Klientom bola významná švajčiarska kantonálna banka a cieľom projektu bolo vytvoriť webovú aplikáciu, ktorá mala zobrazovať informácie na dvoch rozdielnych obrazovkách súčasne – jedna pre klienta a druhá pre finančného poradcu v banke v rámci schvaľovacieho procesu hypotéky. Aplikácia zosumarizovala klientske dáta a zobrazila dostupné úrokové miery, mesačné splátky a ďalšie finančné údaje.

Tento projekt mi po prvýkrát umožnil použiť na vývoj Angular a Node.js, s ktorými som sa chcel naučiť pracovať už dlhšiu dobu. Zotrval som na projekte až do jeho úspešného konca a celá táto skúsenosť výrazne rozvinula moje technické a osobnostné schopnosti. Úplná podpora môjho tímu a tiež klienta ma motivovala k najlepšiemu možnému výkonu. Som hrdý na riešenie, ktoré sme vytvorili pre nášho klienta, bolo nie len moderné a  ľahko použiteľné, ale aj náročné na implementáciu. Aplikácia zlepšuje interakciu medzi klientom a bankou, čo je z mojej vlastnej skúsenosti veľmi dôležité. Banka sa pre klienta stáva atraktívnejšou, zatiaľ čo klient má dostatok informácií k správnemu rozhodnutiu.

Môj nasledovnýprojektbol ďalším krokom vpred v mojom profesionálnom živote. Na projekte som na pozícii backend vývojára webovej aplikácie, ktorá monitoruje komunikáciu medzi niekoľkými internými bankovými systémami a následne overuje jej správnosť. Prvýkrát som zažil komplexný projekt a veľký tím, ktorý zahŕňal desiatky kolegov z Capco. Klient bol obzvlášť proaktívny a chcel do detailu porozumieť všetkým technickým detailom., Používali sme  technológie ako Java 8 a Spring Boot. Vďaka tejto skúsenosti sa mi podarilo významne zdokonaliť moje osobnostné a profesionálne schopnosti.

Najlepšie si oddýchnem od práce pri bicyklovaní a nepracovnom cestovaní. Usilujem sa praktizovať princíp všímavosti (angl. mindfulness) a čo najčastejšie plne vnímať aktivitu, ktorú práve robím. Počas jazdy na bicykli sa plne sústredím na môj výkon, cestu, prirodzené prostredie a ľudí okolo mňa. Špičkou ľadovca tohoto životného prístupu je meditácia, ktorú praktizujem takmer každý deň.

Spektrum mojich záujmov je naozaj široké a tie ma jednoznačne  formovali ako človeka. Od ekonómie a histórie, cez vedu a mnoho iných. Rád sa snažím viac pochopiť svet a jeho fungovanie, čo mi dáva pocit otvorenosti, lásky a porozumenia k ostatným ľuďom. Rovnako čerpám inšpiráciu od mojich blízkych priateľov a zopár ľudí, ktorých sledujem na webe. Každý z nich ma niektoré skvelé osobnostné črty správania, ktoré ma motivujú byť lepším človekom a tiež sa správať podobne. Porozumenie mojich kamarátov mňa ako osobnosti je tiež veľmi motivujúce aby som pokračoval v tom čo robím, nech to je čokoľvek.